Prolomit vlny: Žádné dobré zprávy pro roztěkané davy v post-pravdivé době

Jan Krajhanzl  |  3. 7. 2018  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Foto: © Alžběta Stančáková

O vztahu mezi unavenou pozorností a politickým děním. Komentář pro Český rozhlas, pořad Prolomit vlny.

Zřejmě už jste slyšeli slovo „post-pravdivý“. Označuje stav, kdy objektivní fakta ovlivňují názory veřejnosti výrazně méně než apel na city a osobní přesvědčení. Díky vítězství Donalda Trumpa a výsledku britského referenda o brexitu se začalo slovo „post-pravdivý“ používat tak často jako nikdy předtím. A společnost vydávající oxfordské slovníky ho zvolila slovem roku 2016.

Pokračování zde.




Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan. Žádné dobré zprávy pro roztěkané davy v post-pravdivé době. Český rozhlas [online] 13. 3. 2017. Dostupné z: https://wave.rozhlas.cz/prolomit-vlny-zadne-dobre-zpravy-pro-roztekane-davy-v-post-pravdive-dobe-5969092






Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?

Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.

Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).

Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.

archiv >