Vývoj oboru
Nová kniha "Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí"
Přinášíme nahlédnutí do nové knihy a tipy, kde ji sehnat.
Acta Environmentalica Universitatis Comenianae: Environmentálna psychológia, jej predstavitela a úroveň environmentálno-psychologického poznania na Slovensku
Málo se dnes ví, že Slovensko mělo v 90. letech přibližně 10-15 let náskok před Českou republikou ve výzkumu, který propojoval psychologii s environmentálními tématy.
International Environmental Communication Association: What is Environmental Communication?
Environmentální komunikace je obor, o kterém v příštích letech ještě hodně uslyšíme. Podívejme se, jak ho představují na stránkách Mezinárodní asociace pro environmentální komunikaci.
Human Ecology Review: Exploring the Potential of Conservation Psychology
V roce 2003 vyšlo speciální číslo časopisu Human Ecology Review, které přineslo několik článků o te době nově vznikající disciplíně – psychologii ochrany životního prostředí (conservation psychology). Právě začátky této odborné platformy popisuje úvodník Carol D. Saunders a Olina Eugene Myerse, Jr.
Human Ecology Review: The Emerging Field of Conservation Psychology
Pokud vás zajímá, čím se zabývá conservation psychology, doporučujeme vynikající článek Carol D. Saunders ze speciálního čísla Human Ecology Review z roku 2003. Nikdo před ní (a možná ani po ní) nový obor tak výborně nepopsal.
The Trumpeter: Ecopsychology: Where Does It Fit in Psychology in 2009?
V roce 1999 zveřejnil John Scull na svých stránkách článek, ve kterém se pokusil shrnout, co je vlastně zač ta ekopsychologie. Článek vyvolal velmi příznivou odezvu a několik let se z něj citovalo v různých studentských i odborných pracech. Za deset let se však řada věcí v oboru změnila, a tak v roce 2009 vychází pokračování úspěšného článku.
Kruh života: Theodore Roszak: Strata kontaktu s prírodou nás robí nešťastnými
Theodore Roszak bilancuje vývoj ekopsychologie v 90. letech v rozhovoru pro Adbusters z roku 2000.
Recenze knihy "Psychologie environmentálních problémů"
Kniha amerických autorek Deborah Du Nann Winterové a Susan Kogerové bývá již dnes řazena mezi klasická díla zahraniční ekopsychologické literatury. Současně je prvním českým překladem monografie, která čtenáři zprostředkovává pohled na rozvíjející se disciplínu tzv. conservation psychology (v našich podmínkách označovanou jako ekopsychologie).
Předmluva k českému vydání knihy "Psychologie environmentálních problémů"
V momentě, kdy přichází na české knižní pulty vůbec první ekopsychologická monografie, se lze ohlédnout a podívat se, proč už několik let viselo vydání knihy o psychologii aplikované na problematiku environmentálních problémů ve vzduchu.
Ekopsychologie: psychologie pro časy environmentálních problémů
„Chování k životnímu prostředí a vztah k přírodě přece nejsou psychologická témata,“ zazní občas z jiných oborů. Podobně se říkávalo, že ochrana životního prostředí je polem přírodovědných disciplín, a společenské vědy jako ekonomie, filosofie, etika a sociologie nemají lézt „exaktním“ vědám do zelí. Zdá se, že časy se mění...
Víte, jaká odborná publikace byla v loňském roce nejprodávanější knihou nakladatelství Portál?
"Environmentální výchova v mateřské škole" od Elišky Leblové! Je to skvělý úspěch, autorce na dálku blahopřejeme. Pokud knížku neznáte/nemáte, přinášíme recenzi od Terezy Valkounové, ředitelky Asociace lesních mateřských škol.