Roszakovská ekopsychologie
Člověk + příroda = udržitelnost? Texty o proměně vztahů lidí k přírodě, environmentální výchově a udržitelnosti
Nejen environmentalisté si uvědomují, že jednou z mnoha změn, kterými společnost v posledních desetiletích prochází, je i proměna vztahu lidí k přírodě – a právě tímto tématem se zabývá náš sborník. V první části mapujeme vzájemný (měnící se) vztah člověka a přírody. Ve druhé části se zamýšlíme nad tím, jak podpořit environmentálně udržitelné chování. Ve třetí části se pak ptáme, jakou roli pro udržitelné chování má pobyt v přírodě.
The Trumpeter: Ecopsychology: Where Does It Fit in Psychology in 2009?
V roce 1999 zveřejnil John Scull na svých stránkách článek, ve kterém se pokusil shrnout, co je vlastně zač ta ekopsychologie. Článek vyvolal velmi příznivou odezvu a několik let se z něj citovalo v různých studentských i odborných pracech. Za deset let se však řada věcí v oboru změnila, a tak v roce 2009 vychází pokračování úspěšného článku.
Revue psychoanalytické psychoterapie: Psychoanalýza a klimatická změna: nový pohled na tři ekologie
Článek Josepha Doddse "pojednává o klíčové úloze psychoanalýzy (ve všech jejích rozličných podobách) v debatě o změnách klimatu. Psychoanalýza pomáhá demaskovat úzkosti, deficity, konflikty, fantazie, emoce a obrany, které jsou důležité pro porozumění lidského rozměru ekologické krize."
Kruh života: Theodore Roszak: Strata kontaktu s prírodou nás robí nešťastnými
Theodore Roszak bilancuje vývoj ekopsychologie v 90. letech v rozhovoru pro Adbusters z roku 2000.
Terapie pro umírající planetu
Terrance O’Connor se ve své kapitole knihy "Ecopsychology: Restoring the Earth, Healing the Mind" zamýšlí nad smyslem terapie a zodpovědností terapeuta v současném světě. Přinášíme to nejzajímavější z autorových úvah.
Tak už jsme šťastní?
Alan During ve své kapitole knihy "Ecopsychology: Restoring the Earth, Healing the Mind" připomíná, že konzum nejen že nepřináší spokojenost, ale navíc nám zabírá spoustu volného času, odtrhává nás od vztahů a tím nás v podstatě činí méně šťastnými. Tady jsou hlavní myšlenky Duringovy eseje.
Technologie, trauma a divočina
Klinická psycholožka Chellis Glendinnig o sobě mluví jako o sociální kritičce, která zkoumá vliv (průmyslových) technologií na lidství. Byla také jedním z prvních, kteří se snažili aplikovat psychologii traumat a závislostí do kontextu ekologické krize. Pokud chcete na dálku zalistovat její kapitolou z knížky "Ecopsychology: Restoring the Earth, Healing the Mind", tady je shrnutí toho nejdůležitějšího.
Víte, jaká odborná publikace byla v loňském roce nejprodávanější knihou nakladatelství Portál?
"Environmentální výchova v mateřské škole" od Elišky Leblové! Je to skvělý úspěch, autorce na dálku blahopřejeme. Pokud knížku neznáte/nemáte, přinášíme recenzi od Terezy Valkounové, ředitelky Asociace lesních mateřských škol.