Sedmá generace: Nechat se přírodou překvapovat

Renata Svobodová  |  17. 9. 2018  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Foto: © Alžběta Stančáková

Rozhovor pro Sedmou generaci u příležitosti vydání knihy Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí (2014). O hledání způsobu, jak pozorumět vztahu lidí ke světu kolem nás, o pestrosti a rozporech tohoto vztahu... a také o cestách do přírody.

"Během cesty do Prahy se nám naskýtá pohled na jarní krajinu ubíhající rychlostí mezinárodního vlaku. Kolik lidí by se do ní s radostí vydalo… a kolik by se nám svěřilo, že mají k přírodě hluboký či vřelý vztah. Co to však znamená? Jak vysvětlit, že přírodu 'mají rádi' tak odlišní lidé jako skaut, hráč golfu, městský pejskař či sportovní nadšenec? Se sociálním psychologem a ekopsychologem Janem Krajhanzlem (1978) z Katedry environmentálních studií FSS MU během cesty hovoříme nejen o této rozmanitosti vztahů k přírodě, ale také o odhazování 'civilizační glazury', proměňující síle zážitků v přírodě nebo cvičení estetické vnímavosti."

Celý rozhovor najdete zde.




Jak citovat tento článek

SVOBODOVÁ, Renata. Sedmá generace: Nechat se přírodou překvapovat. Sedmá generace [online] 15. 6. 2015. Dostupné z: http://www.sedmagenerace.cz/nechat-se-prirodou-prekvapovat/






Víte, že návštěvnost v přírodních rezervacích a národních parcích na různých místěch světa v celkovém trendu klesá?

Lidé dnes navštěvují parky přibližně o 20 % méně než v polovině osmdesátých let. Statistické analýzy vývoje návštěvnosti přitom ukázaly, že je zde úzká vazba mezi poklesem návštěvnosti a časem, který lidé tráví u televizí, počítačů, herních konzolí, v kině apod. (a také cenou benzínu, což je praktický a pochopitelný důvod). Čím více času tedy lidé tráví ve virtuálním světě, tím méně vyhledávají kontakt s divočinou.

Více najdete ve studiích Pergamse a Zaradic  (2006, 2007).

archiv >