Mapa české environmentální angažovanosti 2015

Jan Krajhanzl, Tomáš Protivínský  |  8. 8. 2015  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Pink Sherbet Photography / flickr.com (Creative Commons)

Mapa české environmentální angažovanosti 2015 vychází z výzkumu Občanská angažovanost 2015, který realizovalo Centrum občanského vzdělávání. Jednou z mnoha oblastí, kterou tento výzkum realizovaný na vzorku 3 876 respodentů zkoumal, byla kromě politické, sociální, kulturní a volnočasové angažovanosti také angažovanost environmentální. Zelený kruh zadal spoluautorům původního výzkumu, Janu Krajhanzlovi a Tomáši Protivínskému, podrobnější analýzu těchto dat, aby vznikl tento speciální report. Jeho cílem je popsat, jak se česká veřejnost environmentálně angažuje a vytvořit mapu české společnosti, která představí jednotlivé segmenty ve vztahu k environmentální angažovanosti.

Report si můžete přečíst zde.

O Mapě české environmentální angažovanosti vyšel také článek Zdeňky Vítkové v Ekolistu: Unikátní výzkum: Kolik je lidí, kteří se aktivně zapojují do ochrany přírody, a co jsou zač?




Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan, PROTIVÍNSKÝ, Tomáš. Mapa české environmentální angažovanosti 2015. Zelený kruh [online] 8. 8. 2015. Dostupné z: http://www.zelenykruh.cz/pro-ostatni/enviro_angazovanost






Víte, proč má Český portál ekopsychologie ve svém logu zeleného muže?

Protože se v něm stejně jako v ekopsychologii prolíná to lidské a přírodní. Jedním z klíčových témat ekopsychologie je kontakt s přírodním světem a zelený muž ztělesňuje jak přírodní svět, tak důležitost našeho spojení s ním. Možná jste si všimli, že z úst zeleného muže vyrůstají zelené výhonky – a jedna z našich hlavních otázek přitom zní, jak s veřejností mluvit o přírodě a životním prostředí. A konečně, příroda kolem nás i v nás si zaslouží vnímavost a respekt, a my se budeme na našich stránkách opakovaně vracet k tématu, proč lidé (ne)chrání životní prostředí.

Zelený muž je nicméně symbol zahalený tajemstvím a je mnoho způsobů, jak ho interpretovat. Pokud se o zelených mužích chcete dozvědět víc, doporučujeme českou Wikipedii, povedenou bakalářskou práci Anny Němcové nebo ukázku z knihy "Cestami zelených mužů".

Logo Zeleného mužu pro nás vytvořila grafička Jana Kudrnová, kterou nám doporučili ze Sedmé generace.

archiv >