ČT24: Sociální psycholog: Vyčerpaná pozornost se stává součástí našeho života. A fake news z toho těží
Rozhovor o tom, jak významně ovlivňuje náš život záplava informací kolem nás. Ve vztahu k sobě samým a druhým lidem, ale také ve vztahu k politice a ve vztahu k přírodě. Pro web ČT24 odpovídal Jan Krajhanzl.
"Unavená a vyčerpaná pozornost. Fenomén dnešní doby, který má nezanedbatelný vliv na řadu aspektů lidského života. Nejen na duševní pohodu jedince a vztahy s jeho okolím, ale také na to, jakým způsobem člověk vnímá aktuální společenská a politická témata – včetně toho, zda dokáže kriticky přistupovat k tzv. fake news a být imunní vůči různým dezinformačním kampaním. 'Právě lidé s unavenou pozorností jsou vůči fake news výrazně zranitelnější,' tvrdí v rozhovoru pro web ČT24.cz Jan Krajhanzl, sociální psycholog a ekopsycholog z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity."
Celý rozhovor je k dispozici zde.
Jak citovat tento článek
TICHÝ, Daniel. Sociální psycholog: Vyčerpaná pozornost se stává součástí našeho života. A fake news z toho těží. ČT24[online], 4. 3. 2018. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/media/2401936-socialni-psycholog-vycerpana-pozornost-se-stava-soucasti-naseho-zivota-a-fake-news-z
Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?
Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.
Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).
Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.