Prolomit vlny: Žádné dobré zprávy pro roztěkané davy v post-pravdivé době

Jan Krajhanzl  |  3. 7. 2018  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Foto: © Alžběta Stančáková

O vztahu mezi unavenou pozorností a politickým děním. Komentář pro Český rozhlas, pořad Prolomit vlny.

Zřejmě už jste slyšeli slovo „post-pravdivý“. Označuje stav, kdy objektivní fakta ovlivňují názory veřejnosti výrazně méně než apel na city a osobní přesvědčení. Díky vítězství Donalda Trumpa a výsledku britského referenda o brexitu se začalo slovo „post-pravdivý“ používat tak často jako nikdy předtím. A společnost vydávající oxfordské slovníky ho zvolila slovem roku 2016.

Pokračování zde.




Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan. Žádné dobré zprávy pro roztěkané davy v post-pravdivé době. Český rozhlas [online] 13. 3. 2017. Dostupné z: https://wave.rozhlas.cz/prolomit-vlny-zadne-dobre-zpravy-pro-roztekane-davy-v-post-pravdive-dobe-5969092






Víte, že informace mohou změnit chování lidí k životnímu prostředí jen málokdy?

Zahraniční studie od 80. let průběžně dokazují, že samotné znalosti mají jen minimální vliv na postoje, a ty mají jen dílčí vliv na chování (Bell, 2001, McGonigal, 2011). Pokud si tedy lidé rozšíří své znalosti, neznamená to, že „půjdou do sebe“ a „začnou se chovat správně“. Výsledky zahraničního výzkumu, který upozorňuje na tuto nepříjemnou skutečnost, potvrzuje i aktuální výzkum v České republice (Hromádka, 2010). Informace jsou tedy důležitou součástí environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, ale samy o sobě nestačí.

archiv >