Společnost



Gary Snyder: Znovu v ohni, eseje

Jan Krajhanzl  |  26. 10. 2008  |  Všechny články >

Citáty z knihy Garyho Snydera "Back on the Fire: Essays" (Shoemaker&Hoard, 2007).

celý článek >

0 komentářů >




Terapie pro umírající planetu

Eva Literáková  |  13. 7. 2008  |  Všechny články >

Terrance O’Connor se ve své kapitole knihy "Ecopsychology: Restoring the Earth, Healing the Mind" zamýšlí nad smyslem terapie a zodpovědností terapeuta v současném světě. Přinášíme to nejzajímavější z autorových úvah.

celý článek >

0 komentářů >




Tak už jsme šťastní?

Eva Literáková  |  13. 7. 2008  |  Všechny články >

Alan During ve své kapitole knihy "Ecopsychology: Restoring the Earth, Healing the Mind" připomíná, že konzum nejen že nepřináší spokojenost, ale navíc nám zabírá spoustu volného času, odtrhává nás od vztahů a tím nás v podstatě činí méně šťastnými. Tady jsou hlavní myšlenky Duringovy eseje.

celý článek >

0 komentářů >




Technologie, trauma a divočina

Eva Literáková  |  13. 7. 2008  |  Všechny články >

Klinická psycholožka Chellis Glendinnig o sobě mluví jako o sociální kritičce, která zkoumá vliv (průmyslových) technologií na lidství. Byla také jedním z prvních, kteří se snažili aplikovat psychologii traumat a závislostí do kontextu ekologické krize. Pokud chcete na dálku zalistovat její kapitolou z knížky "Ecopsychology: Restoring the Earth, Healing the Mind", tady je shrnutí toho nejdůležitějšího.

celý článek >

0 komentářů >




Miláčci i otroci

Pavla Koucká  |  14. 8. 2007  |  Všechny články >

S Beníčkem ráno na injekci, pak procházka v parku, koupit něco na zub... mnozí pejsánkové si žijí vskutku královsky. Jejich stíny - zvířata ve velkochovech -naopak můžeme přirovnat ke galejníkům. Otročí lidé zvířatům, nebo ona jim? Kdo je miláček a kdo je otrok?

celý článek >

0 komentářů >




Ekolist: CVVM: Více jak polovina dotázaných je s životním prostředím spokojena

5. 6. 2007  |  Všechny články >

"Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo dotazníkový průzkum, ve kterém zkoumala spokojenost lidí s životním prostředím v místě jejich bydliště a obecně v České republice."

celý článek >

0 komentářů >








Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?

Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.

Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).

Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.

archiv >