Proč si děti nehrají venku?
Čím to je, že se pořád krátí čas, který děti tráví hraním venku? Když čtete zahraniční výzkumy, setkáte se nejčastěji s pěti důvody, které tento nepříznivý trend vysvětlují.
Zaprvé, dřív se ty zajímavé věci děly venku, dnes to nejdůležitější probíhá on-line. Už několik let se mluví o závislosti (nejen) dětí na obrazovkách (screen addiction), ať už se jedná o TV, PC hry, sociální sítě, více či méně chytré telefony. Čím více jsme on-line, tím méně jsme venku.
Za druhé, rodiče dnes nepouštějí svoje děti ven, protože se bojí „nebezpečných cizinců“ (v angličtině se používá termín „stranger danger“). A díky mediální masáži se bojí čím dál víc.
Za třetí, v ulicích dlouhodobě houstne doprava.
Za čtvrté, když dětem na ulicích hrozí auta a nebezpeční cizinci, kam s nimi? Do kroužků, do oddílů, do kurzů. V pondělí kytara, v úterý a čtvrtek angličtina, ve středu plavání. Chodit ven není čas.
A za páté, není si s kým hrát. Průšvih největší, protože se mu čelí asi nejhůře. Chce to snad jen dobré sousedy, co mají děti jako vy.
Co s tím můžeme dělat? Šanci vidím v tom, pokud se ulice začnou vracet lidem a veřejný prostor se znovu stane místem setkání, posezení a dětských her. Důležité bude také najít hranici, jak používat nové elektronické vychytávky, aby nám ve skutečném světě pomáhaly, a ne aby nás z něj odváděly pryč.
Jak citovat tento článek
KRAJHANZL, Jan. Proč si děti nehrají venku?. Český portál ekopsychologie [online] 5. 6. 2023. Dostupné z: http://www.ekopsychologie.cz/vsechny-clanky/proc-si-deti-nehraji/
Víte, že návštěvnost v přírodních rezervacích a národních parcích na různých místěch světa v celkovém trendu klesá?
Lidé dnes navštěvují parky přibližně o 20 % méně než v polovině osmdesátých let. Statistické analýzy vývoje návštěvnosti přitom ukázaly, že je zde úzká vazba mezi poklesem návštěvnosti a časem, který lidé tráví u televizí, počítačů, herních konzolí, v kině apod. (a také cenou benzínu, což je praktický a pochopitelný důvod). Čím více času tedy lidé tráví ve virtuálním světě, tím méně vyhledávají kontakt s divočinou.