Mapa české environmentální angažovanosti 2015

Jan Krajhanzl, Tomáš Protivínský  |  8. 8. 2015  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Pink Sherbet Photography / flickr.com (Creative Commons)

Mapa české environmentální angažovanosti 2015 vychází z výzkumu Občanská angažovanost 2015, který realizovalo Centrum občanského vzdělávání. Jednou z mnoha oblastí, kterou tento výzkum realizovaný na vzorku 3 876 respodentů zkoumal, byla kromě politické, sociální, kulturní a volnočasové angažovanosti také angažovanost environmentální. Zelený kruh zadal spoluautorům původního výzkumu, Janu Krajhanzlovi a Tomáši Protivínskému, podrobnější analýzu těchto dat, aby vznikl tento speciální report. Jeho cílem je popsat, jak se česká veřejnost environmentálně angažuje a vytvořit mapu české společnosti, která představí jednotlivé segmenty ve vztahu k environmentální angažovanosti.

Report si můžete přečíst zde.

O Mapě české environmentální angažovanosti vyšel také článek Zdeňky Vítkové v Ekolistu: Unikátní výzkum: Kolik je lidí, kteří se aktivně zapojují do ochrany přírody, a co jsou zač?




Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan, PROTIVÍNSKÝ, Tomáš. Mapa české environmentální angažovanosti 2015. Zelený kruh [online] 8. 8. 2015. Dostupné z: http://www.zelenykruh.cz/pro-ostatni/enviro_angazovanost






Víte, že informace mohou změnit chování lidí k životnímu prostředí jen málokdy?

Zahraniční studie od 80. let průběžně dokazují, že samotné znalosti mají jen minimální vliv na postoje, a ty mají jen dílčí vliv na chování (Bell, 2001, McGonigal, 2011). Pokud si tedy lidé rozšíří své znalosti, neznamená to, že „půjdou do sebe“ a „začnou se chovat správně“. Výsledky zahraničního výzkumu, který upozorňuje na tuto nepříjemnou skutečnost, potvrzuje i aktuální výzkum v České republice (Hromádka, 2010). Informace jsou tedy důležitou součástí environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, ale samy o sobě nestačí.

archiv >