Letní výjezd 2008

Jan Krajhanzl  |  17. 8. 2008  |  aktualizováno 2. 8. 2013  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: © Jan Krajhanzl

Vzpomínka na neformální oborové setkání 11.-12. srpna 2008. Byl to tak trochu výlet, tak trochu odborný seminář pod širým nebem.

V pondělí 11. srpna jsme vyrazili do kraje pod Bezdězem na první ekopsychologický výjezd. Sešli jsme se vysokoškolsky vzdělaní psychologové (tři), pedagogové (dva), ekonom, krajinná inženýrka, kulturní antropolog, filosof a sociální pracovník. A bylo nás šest: Pavel Skála, Iva Hönigová, Michal Šmolka, Viktor Kulhavý, Tereza Vošahlíková a já.

Procházeli jsme krajinou, piknikovali a nacházeli příjemná místa pro společná povídání o oboru a oborových otázkách. V Bělé jsme si vychutnali vynikající domácí buchty a koláč, co prodávají v samoobsluze na náměstí (kdo by měl chuť: je to vedle železářství).

V pondělí odpoledne jsem ostatním zprostředkoval pojmosloví vztahu k přírodě, na kterém pracuji, v úterý jsme probírali, co může obor nabídnout praxi environmentální výchovy a jak probíhá vývoj vztahu k přírodě u dětí. Průběžně se v našem povídání objevovaly otázky vlivu kontaktu s přírodou na environmentálně udržitelné chování, dynamické hledisko při reflexi vztahu s přírodou, probírali jsme sporná místa konceptů biofilie a odcizení.

Pondělí, to byly také ruiny staveb po ruské armádě, sešlé a znovu zabírané přírodou. Večer se vyrazilo na pivo Klášter a v noci se bloudilo cestou domů, zatímco v základním táboře se rozdělával oheň vocílkou a jedna z nás se zas o krok přiblížila k woodcrafterskému Činu.

V úterý jsme vystoupili na Bezděz. S výhledem do kraje jsme probírali další rozvoj oboru a rozdělili si pár pracovních úkolů. V podvečer jsme doběhli na vlak, a cestou do Prahy si ukázali knížky, které nám oborově nejvíc dali. Před loučením jsme se dohodli, že v říjnu uspořádáme další výjezd.




Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan. Letní výjezd 2008. Český portál ekopsychologie [online] 4. 6. 2023. Dostupné z: http://www.ekopsychologie.cz/vsechny-clanky/letni-vyjezd-2008/






Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?

Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.

Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).

Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.

archiv >