Human Ecology Review: Exploring the Potential of Conservation Psychology

3. 9. 2013  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Margot Gabel / flickr.com (Creative Commons)

V roce 2003 vyšlo speciální číslo časopisu Human Ecology Review, které přineslo několik článků o te době nově vznikající disciplíně – psychologii ochrany životního prostředí (conservation psychology). Právě začátky této odborné platformy popisuje úvodník Carol D. Saunders a Olina Eugene Myerse, Jr.

The need for more effective networks linking the social sciences and conservation is clear, but the pathway for achieving that is not at all obvious. This special issue places an emphasis on the role of psychology in understanding how humans relate to the natural world, and to each other, in order to result in more harmonious and sustainable patterns of life. As we explore how to best utilize the insights from researchers and practitioners, an important challenge will be to consider any psychological dimensions in the context of what Bonnes and Bonaiuto (2002) call a “full ecological environment” — one that includes humans and non-human species.

 

Pokračování:
Jak citovat tento článek

SAUNDERS, Carol D. Exploring the Potential of Conservation Psychology. Human Ecology Review [online].  2003, vol. 10, no. 2, pp. iii-v. Dostupný z: <http://www.humanecologyreview.org/pastissues/her102/102saunders.pdf>.


Víte, proč má Český portál ekopsychologie ve svém logu zeleného muže?

Protože se v něm stejně jako v ekopsychologii prolíná to lidské a přírodní. Jedním z klíčových témat ekopsychologie je kontakt s přírodním světem a zelený muž ztělesňuje jak přírodní svět, tak důležitost našeho spojení s ním. Možná jste si všimli, že z úst zeleného muže vyrůstají zelené výhonky – a jedna z našich hlavních otázek přitom zní, jak s veřejností mluvit o přírodě a životním prostředí. A konečně, příroda kolem nás i v nás si zaslouží vnímavost a respekt, a my se budeme na našich stránkách opakovaně vracet k tématu, proč lidé (ne)chrání životní prostředí.

Zelený muž je nicméně symbol zahalený tajemstvím a je mnoho způsobů, jak ho interpretovat. Pokud se o zelených mužích chcete dozvědět víc, doporučujeme českou Wikipedii, povedenou bakalářskou práci Anny Němcové nebo ukázku z knihy "Cestami zelených mužů".

Logo Zeleného mužu pro nás vytvořila grafička Jana Kudrnová, kterou nám doporučili ze Sedmé generace.

archiv >