Ekolist: Když je chladno, tak na klimatické změny tolik nevěříme, ukázal výzkum

7. 2. 2013  |  aktualizováno 14. 8. 2013  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Cliph / flickr.com (Creative Commons)

Ekolist: „Ukázalo se, že aktuální počasí může silně ovlivnit názory lidí na globální oteplování,“ tvrdí Simon Donner z University of British Columbia. Čím je chladněji, tím více má americká veřejnost a novináři tendenci pochybovat o vědeckých závěr o klimatu. Naopak, jejich obavy z globálního oteplování stoupají s vyššími teplotami.


Plné znění článku:




Jak citovat tento článek

Když je chladno, tak na klimatické změny tolik nevěříme, ukázal výzkum. Ekolist.cz [online] 7. 2. 2013. Dostupné z: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kdyz-je-chladno-tak-na-klimaticke-zmeny-tolik-neverime-ukazal-vyzkum2






Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?

Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.

Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).

Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.

archiv >