Džungle výzkumů o kontaktu s přírodou

Jan Krajhanzl  |  30. 12. 2013  |  Všechny články  |  0 komentářů


Foto: Mirando / flickr.com (Creative Commons)

Džungle. Jinak se to nedá nazvat. Když sledujete výzkumy o tom, co přináší kontakt s přírodou dětem, připravte se na čtyři věci, které vám slušně zkomplikují orientaci.

Zaprvé, podobně jako džungli tato oblast divoce roste a výzkumy rychle přibývají.

Za druhé, je to nově zkoumaná oblast a neexistuje moc orientačních značek v podobě přehledových článků (nebo metaanalýz), které by vám pohyb v džungli usnadnily.

Za třetí, výzkum v této oblasti začínají dělat lidé, kteří naléhavě cítí, že bez kontaktu jde svět do pekla a jejich šetření to prostě MUSÍ prokázat, stůj co stůj (co to dělá s kvalitou jejich takových „výzkumů“ je asi jasné).

A za čtvrté, to téma bere za srdce i lidi, kteří výzkum nikdy nedělali. A bohužel je to často znát.

Ekopsychologii dělám jedenáctým rokem a tohle je asi největší výzkumná džungle, se kterou jsem se v oboru setkal. Pokud se do ní chcete vydat, vřele doporučuji stránky Children & Nature, sekce Research and Resources. Ale opatrně, chce to kritické čtení.




Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan. Džungle výzkumů o kontaktu s přírodou. Český portál ekopsychologie [online] 5. 6. 2023. Dostupné z: http://www.ekopsychologie.cz/vsechny-clanky/dzungle-vyzkumu-o-kontaktu/






Víte, že návštěvnost v přírodních rezervacích a národních parcích na různých místěch světa v celkovém trendu klesá?

Lidé dnes navštěvují parky přibližně o 20 % méně než v polovině osmdesátých let. Statistické analýzy vývoje návštěvnosti přitom ukázaly, že je zde úzká vazba mezi poklesem návštěvnosti a časem, který lidé tráví u televizí, počítačů, herních konzolí, v kině apod. (a také cenou benzínu, což je praktický a pochopitelný důvod). Čím více času tedy lidé tráví ve virtuálním světě, tím méně vyhledávají kontakt s divočinou.

Více najdete ve studiích Pergamse a Zaradic  (2006, 2007).

archiv >