Dotazník "Přijetí environmentální odpovědnosti"
Celá řada lidí, kteří si uvědomují environmentální následky svého chování, se nechová šetrně k životnímu prostředí. „Co změním?“ ptají se, a sami si odpovídají, že kvůli jejich environmentálně šetrným rozhodnutím se velkochovy s dobytkem ani spalovny odpadu stejně nezavřou. Existují však i lidé, kteří přijímají svou morální odpovědnost za dopady svého chování na životní prostředí . A právě dilematu spojeném s environmentální odpovědností se věnuje dotazník Přijetí environmentální odpovědnosti.
Michal Šmolka vytvořil v rámci studia psychologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze původní dotazník, který nazval Přijetí environmentální odpovědnosti (PEO). Svou kompletní práci poskytl Českému portálu ekopsychologie, a proto rádi zveřejňujeme:
- plné znění dotazníku,
- manuál dotazníku, ve kterém je popsané psychometrické testování metody a návrh na další úpravy PEO.
- data z pilotnímu šetření.
Jak citovat tento článek
ŠMOLKA, Michal. Dotazník "Přijetí environmentální odpovědnosti". Český portál ekopsychologie [online] 5. 6. 2023. Dostupné z: http://www.ekopsychologie.cz/vsechny-clanky/dotaznik-prijeti-environmentalni-odpovednosti/
Víte, že může být permakultura inspirací pro váš pracovní život?
Permakultura totiž přináší podněty, jak hospodařit se svými zdroji, proč je dobré dávat do velké nádoby kameny dříve nežli písek a že problém se může stát také řešením.
Více najdete v článku Jana Froňka.