ČT24: Sociální psycholog: Vyčerpaná pozornost se stává součástí našeho života. A fake news z toho těží

Daniel Tichý  |  17. 9. 2018  |  Všechny články  |  0 komentářů


Rozhovor o tom, jak významně ovlivňuje náš život záplava informací kolem nás. Ve vztahu k sobě samým a druhým lidem, ale také ve vztahu k politice a ve vztahu k přírodě. Pro web ČT24 odpovídal Jan Krajhanzl.

"Unavená a vyčerpaná pozornost. Fenomén dnešní doby, který má nezanedbatelný vliv na řadu aspektů lidského života. Nejen na duševní pohodu jedince a vztahy s jeho okolím, ale také na to, jakým způsobem člověk vnímá aktuální společenská a politická témata – včetně toho, zda dokáže kriticky přistupovat k tzv. fake news a být imunní vůči různým dezinformačním kampaním. 'Právě lidé s unavenou pozorností jsou vůči fake news výrazně zranitelnější,' tvrdí v rozhovoru pro web ČT24.cz Jan Krajhanzl, sociální psycholog a ekopsycholog z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity."

Celý rozhovor je k dispozici zde.




Jak citovat tento článek

TICHÝ, Daniel. Sociální psycholog: Vyčerpaná pozornost se stává součástí našeho života. A fake news z toho těží. ČT24[online], 4. 3. 2018. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/media/2401936-socialni-psycholog-vycerpana-pozornost-se-stava-soucasti-naseho-zivota-a-fake-news-z






Víte, že informace mohou změnit chování lidí k životnímu prostředí jen málokdy?

Zahraniční studie od 80. let průběžně dokazují, že samotné znalosti mají jen minimální vliv na postoje, a ty mají jen dílčí vliv na chování (Bell, 2001, McGonigal, 2011). Pokud si tedy lidé rozšíří své znalosti, neznamená to, že „půjdou do sebe“ a „začnou se chovat správně“. Výsledky zahraničního výzkumu, který upozorňuje na tuto nepříjemnou skutečnost, potvrzuje i aktuální výzkum v České republice (Hromádka, 2010). Informace jsou tedy důležitou součástí environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, ale samy o sobě nestačí.

archiv >