Čierna labuť: Ekopsychológ: Len malá časť populácie reaguje na etické argumenty

Kristína Hudeková  |  19. 8. 2018  |  Všechny články  |  0 komentářů


Rozhovor o síle a limitech informací a etických argumentů v ochraně životního prostředí. S Janem Krajhanzlem pro portál Čierna labuť.

"Sú všetci bezcitní egoisti, keď aj napriek dostatku informácií o negatívnom dopade palmového tuku na dažďové pralesy, či emisií z automobilov ďalej pokračujú v ich používaní? O tom, prečo len malá časť populácie reaguje na etické argumenty a aké faktory zavážia pri našom správaní viac, sme sa rozprávali s ekopsychológom Janom Krajhanzlom."

Celý rozhovor je dostupný zde.
Jak citovat tento článek

HUDEKOVÁ, Kristína. Ekopsychológ: Len malá časť populácie reaguje na etické argumenty. Čierna labuť [online] 26. 12. 2016. Dostupné z: https://ciernalabut.sk/3129/ekopsycholog-cast-populacie-reaguje-eticke-argumenty/


Víte, že informace mohou změnit chování lidí k životnímu prostředí jen málokdy?

Zahraniční studie od 80. let průběžně dokazují, že samotné znalosti mají jen minimální vliv na postoje, a ty mají jen dílčí vliv na chování (Bell, 2001, McGonigal, 2011). Pokud si tedy lidé rozšíří své znalosti, neznamená to, že „půjdou do sebe“ a „začnou se chovat správně“. Výsledky zahraničního výzkumu, který upozorňuje na tuto nepříjemnou skutečnost, potvrzuje i aktuální výzkum v České republice (Hromádka, 2010). Informace jsou tedy důležitou součástí environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, ale samy o sobě nestačí.

archiv >