Několik zásad, jak úspěšně komunikovat ochranu biodiverzity

Jan Krajhanzl  |  28. 1. 2020  |  Studie  |  0 komentářů


Foto: Foto: © Jan Krajhanzl

Českou krajinu máme rádi, a přesto se čím dál více ukazuje, že krajina kolem nás vymírá, dochází ke snižování její biodiverzity. Jak s veřejností komunikovat toto důležité téma? Tomu se věnuje následující přehled zásad, který vznikl jako součást studie Analýza vhodných způsobů komunikace tématu biologické rozmanitosti (DH&P Conservation pro Ministerstvo životního prostředí, 2019).

Plné znění textu je ke stažení tady.




Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan. Několik zásad, jak úspěšně komunikovat ochranu biodiverzity. In: Dušek, Jan, Hošek, Michael (ed.), Kotecký Vojtěch, Krajhanzl, Jan. Analýza vhodných způsobů komunikace tématu biologické rozmanitosti. DHP Conservation s.r.o. (na základě zadání Ministerstva životního prostředí), 2019.






Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?

Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.

Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).

Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.

archiv >