Mapa české environmentální angažovanosti 2015
Mapa české environmentální angažovanosti 2015 vychází z výzkumu Občanská angažovanost 2015, který realizovalo Centrum občanského vzdělávání. Jednou z mnoha oblastí, kterou tento výzkum realizovaný na vzorku 3 876 respodentů zkoumal, byla kromě politické, sociální, kulturní a volnočasové angažovanosti také angažovanost environmentální. Zelený kruh zadal spoluautorům původního výzkumu, Janu Krajhanzlovi a Tomáši Protivínskému, podrobnější analýzu těchto dat, aby vznikl tento speciální report. Jeho cílem je popsat, jak se česká veřejnost environmentálně angažuje a vytvořit mapu české společnosti, která představí jednotlivé segmenty ve vztahu k environmentální angažovanosti.
Report si můžete přečíst zde.
O Mapě české environmentální angažovanosti vyšel také článek Zdeňky Vítkové v Ekolistu: Unikátní výzkum: Kolik je lidí, kteří se aktivně zapojují do ochrany přírody, a co jsou zač?
Jak citovat tento článek
KRAJHANZL, Jan, PROTIVÍNSKÝ, Tomáš. Mapa české environmentální angažovanosti 2015. Zelený kruh [online] 8. 8. 2015. Dostupné z: http://www.zelenykruh.cz/pro-ostatni/enviro_angazovanost
Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?
Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.
Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).
Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.