Dobře utajené emoce a problémy životního prostředí
Významnou pozornost psychologů a aktivistů v posledních letech přitahují emoce, které prožíváme tváří v tvář problémům životního prostředí. Právě díky těmto emocím můžeme lépe pochopit, proč se lidé tak často chovají v souvislosti s aktuálními hrozbami podivně/iracionálně - a také, v čem spočívá nebezpečí různých strašení, vyvolávání pocitů viny nebo zahlcování informacemi, kterého se někteří ekopedagogové a aktivisté v dobré víře dopouštějí.
Před rokem jsme se proto dohodli s brněnskou Lipkou, že na toto téma vydáme publikaci. V ní jsem se pokusil propojit to nejdůležitější, co se o emocích spojených s problémy životního prostředí ví. Pro širší publikum jsem zjednodušil poznatky psychoanalýzy (s odkazy na literaturu pro náročnější čtenáře), doplnil to aktuálními výzkumy a připojil tipy pro praxi, které přinášejí špičkoví zahraniční odborníci pro komunikaci "zelených" témat s veřejností.
Pokračování celé publikace je dostupné ve formě pdf.
Jak citovat původní publikaci
KRAJHANZL, Jan. Dobře utajené emoce a problémy životního prostředí. Brno : Lipka, 2012.
Jak citovat tento článek
KRAJHANZL, Jan. Dobře utajené emoce a problémy životního prostředí. Český portál ekopsychologie [online] 9. 6. 2023. Dostupné z: http://www.ekopsychologie.cz/citarna/studie/dobre-utajene-emoce/
Víte, že dnešní děti tráví volnou hrou venku přibližně 2x až 4x méně času než generace jejich rodičů před 25-30 lety?
Průměrné americké děcko tráví spontánní hrou někde venku (na ulici, v parku, v přírodě) přibližně PŮL HODINY TÝDNĚ. Americká akademie pediatrů upozorňuje, že děti potřebují pro svůj zdravý vývoj alespoň JEDNU HODINU DENNĚ. Průměrné dítě je tedy venku 7 % z množství času, který pro své zdraví potřebuje.
Více najdete v blogu Jana Krajhanzla.