Čierna labuť: Ekopsychológ: Len malá časť populácie reaguje na etické argumenty
Rozhovor o síle a limitech informací a etických argumentů v ochraně životního prostředí. S Janem Krajhanzlem pro portál Čierna labuť.
"Sú všetci bezcitní egoisti, keď aj napriek dostatku informácií o negatívnom dopade palmového tuku na dažďové pralesy, či emisií z automobilov ďalej pokračujú v ich používaní? O tom, prečo len malá časť populácie reaguje na etické argumenty a aké faktory zavážia pri našom správaní viac, sme sa rozprávali s ekopsychológom Janom Krajhanzlom."
Celý rozhovor je dostupný zde.
Jak citovat tento článek
HUDEKOVÁ, Kristína. Ekopsychológ: Len malá časť populácie reaguje na etické argumenty. Čierna labuť [online] 26. 12. 2016. Dostupné z: https://ciernalabut.sk/3129/ekopsycholog-cast-populacie-reaguje-eticke-argumenty/
Víte, jak omezený vliv mají informace o globálních změnách klimatu na postoje?
Coleman (2010) popisuje zajímavou studii, která zjišťovala, jak výše dosaženého vzdělání u členů obou největších politických stran v USA ovlivňuje jejich přesvědčení o globálních klimatických změnách. Výsledky přinesly pozoruhodná zjištění: zatímco v případě demokratů rostla s vyšším vzděláním také starost z globálních klimatických změn, u republikánů rostl s dosaženým vzděláním klimaskepticismus.
Trefně to ilustruje skutečnost, která je v psychologii dobře známá - že totiž lidé dokáží být vůči objektivním informacím často poměrně "imunní" (Futerra, 2010; O’Neill & Nicholson-Cole, 2009; Randall, 2009; Lertzman, 2008).
Více najdete v publikaci Jana Krajhanzla.