Letní výjezd 2008

Jan Krajhanzl  |  17. 8. 2008  |  aktualizováno 2. 8. 2013  |  Blogy  |  0 komentářů


Foto: © Jan Krajhanzl

Vzpomínka na neformální oborové setkání 11.-12. srpna 2008. Byl to tak trochu výlet, tak trochu odborný seminář pod širým nebem.

V pondělí 11. srpna jsme vyrazili do kraje pod Bezdězem na první ekopsychologický výjezd. Sešli jsme se vysokoškolsky vzdělaní psychologové (tři), pedagogové (dva), ekonom, krajinná inženýrka, kulturní antropolog, filosof a sociální pracovník. A bylo nás šest: Pavel Skála, Iva Hönigová, Michal Šmolka, Viktor Kulhavý, Tereza Vošahlíková a já.

Procházeli jsme krajinou, piknikovali a nacházeli příjemná místa pro společná povídání o oboru a oborových otázkách. V Bělé jsme si vychutnali vynikající domácí buchty a koláč, co prodávají v samoobsluze na náměstí (kdo by měl chuť: je to vedle železářství).

V pondělí odpoledne jsem ostatním zprostředkoval pojmosloví vztahu k přírodě, na kterém pracuji, v úterý jsme probírali, co může obor nabídnout praxi environmentální výchovy a jak probíhá vývoj vztahu k přírodě u dětí. Průběžně se v našem povídání objevovaly otázky vlivu kontaktu s přírodou na environmentálně udržitelné chování, dynamické hledisko při reflexi vztahu s přírodou, probírali jsme sporná místa konceptů biofilie a odcizení.

Pondělí, to byly také ruiny staveb po ruské armádě, sešlé a znovu zabírané přírodou. Večer se vyrazilo na pivo Klášter a v noci se bloudilo cestou domů, zatímco v základním táboře se rozdělával oheň vocílkou a jedna z nás se zas o krok přiblížila k woodcrafterskému Činu.

V úterý jsme vystoupili na Bezděz. S výhledem do kraje jsme probírali další rozvoj oboru a rozdělili si pár pracovních úkolů. V podvečer jsme doběhli na vlak, a cestou do Prahy si ukázali knížky, které nám oborově nejvíc dali. Před loučením jsme se dohodli, že v říjnu uspořádáme další výjezd.
Jak citovat tento článek

KRAJHANZL, Jan. Letní výjezd 2008. Český portál ekopsychologie [online] 5. 6. 2020. Dostupné z: http://www.ekopsychologie.cz/citarna/blogy/letni-vyjezd-2008/